Meet the Team: Academic Staff

The College staff represent a balanced complement of experience and dynamism. Dedication, commitment, passion and expertise are qualities common to the teachers, coaches and administrative staff. The College is in a fortunate position to attract highly qualified and motivated staff when vacancies occur. Academic staff members have extensive experience with the Independent Examination Board examinations through their involvement as examiners, markers and moderators with 28 currently serving in one of these capacities (2021). This contributes to Kearsney’s academic excellence.

Kearsney Head and deputies

L-R: Headmaster, Mr Elwyn van den Aardweg; Senior Deputy, Mr Peter Kirsten (back); Deputy Head: Academic, Mrs Vanessa Govender (front); Deputy Head: Pastoral Care, Mr Manzini Zungu (back); Deputy Head: Boarding, Mr Anthony Willows

Headmaster:

Mr E van den Aardweg – BA (Hons) HDE BEd

Accounting:

Mrs C Vermeulen: HDE MEd – HOD Accounting
Mr B Steyn: BCom HDE – Accounting / Director of Rugby / IEB Senior or Sub-examiner Accounting P1

Afrikaans:

Mrs S Cairns: HDE – HOD Afrikaans / IEB Sub-examiner P1
Mr M Badenhorst: BA (Ed) –  Mathematics / Afrikaans / Housemaster, Haley
Mr H van Ellewee: BEd (Hons) HDE FDE – Afrikaans
Mr N van Heerden: BEd – Afrikaans
Mr A van Zyl: BA HDE – Afrikaans / IEB Sub examiner P2 / Grade Head Grade 12

Art:

Mrs J Hicks: MTech PGCE – HOD Visual Arts
Ms L Langa: BTech – Drama / Visual Arts / Design and Technology

Business Studies:

Mr W Marsden: HDE – HOD Business Studies
Ms A Fripp: BCom HDE FDE ACE – Business Studies / Director of Clubs and Culture

Chaplain:

Rev. Kym Bishop: BTh (Hons) MTh PGCE

Counselling:

Mrs K-J Coleman: B Soc Sci (Hons) M Soc Sci – Counselling / Life Orientation

Drama:

Ms U Singh: BA (Hons) – HOD Dramatic Arts
Mrs E Stockil-Smith: MA PGCE – Dramatic Arts / English
Ms L Langa: BTech – Drama / Visual Arts / Design and Technology

Engineering Graphics and Design:

Mr D Moodley: HDE – HOD EGD/ IEB Moderator EGD
Mr M Delport: HDE FDE – EGD / IEB Senior Sub-examiner EGD P2
Ms L Langa: BTech – Drama / Visual Arts / Design and Technology

English:

Mrs J Curtiss: BA HDE – HOD English / IEB Sub-examiner P2
Ms N Arndt: BA (Ed) – English / i/c Dayboys
Mr J Beaumont: BA (Hons) HDE – English
Mr N Makhathini: BA PGCE – English
Mr N Mahabeer: BEd – English / Life Orientation
Mr A Morgan: BA (Hons) PGC – English / Grade Head Grade 11 / IEB Sub-examiner P1
Mr A Ryan: BA (Hons) PGCE – English
Mr M Saville: B Journ (Hons) PGCE – English / Grade Head Grade 10 / IEB Sub-examiner P2
Mrs E Stockil-Smith: MA PGCE – Dramatic Arts / English

Geography:

Mr M Savage: BEd – HOD Geography
Mr W Amos: BA (Hons) HDE – Geography
Mr J Robinson: BA HMS – Geography

Mrs T van den Aardweg: BA HDE – Geography

History:

Mr N Peacock: BA (Hons) HDE – HOD History / IEB Senior Sub-examiner History P2
Mr J Waldburger: BA PGCE – History / Finningley Housemaster / IEB Sub-examiner History P1

Inclusion:

Mrs M Venter: BEd Psych (Hons) – Inclusion Programme / Academic Support

isiZulu:

Mr B Ndaba: BPaed – HOD isiZulu / IEB Examiner isiZulu
Mr M Zungu: BSS (Hons) – Deputy Headmaster /  i/c Community Outreach/ isiZulu
Mr S Mtshali: BEd – isiZulu

Information Technology:

Mrs C Elliot: MSc PGCE – HOD Information Technology

Life Sciences:

Mr D Macdonald: BSc (Hons) HDE – HOD Life Sciences / IEB Sub-examiner Life Sciences P1
Mr D Sookdeo: BSc (Hons) PGCE – Life Sciences

Life Orientation:

Mr S Edwards: HOD Life Orientation
Mr N Mahabeer: BEd – English / Life Orientation

Mandarin:

Mrs R du Plessis: BSc PGCE – Grade Head Grade 8 / HOD Mandarin / Mathematics
Ms X Li: Mandarin

Mathematics:

Mr M Ancillotti: BSc HDE – HOD Mathematics
Mr P Kirsten: BSc HDE FDE – Senior Deputy Headmaster / Mathematics
Mr A Willows: BSc HDE – Deputy Headmaster / Mathematics
Mr M Badenhorst: BA (Ed) – Mathematics / Afrikaans / Housemaster Haley
Mrs R du Plessis: BSc PGCE – Mathematics / HOD Mandarin / Grade Head Grade 8
Mrs V Govender: BEd (Hons) – Deputy Head / Head of Academics / IEB Sub-examiner AP Maths
Mr S Green: BEd (FET) – Mathematics / Housemaster, Pembroke / IEB Sub-examiner Maths Lit P2
Mrs S Hotz: BSc PGCE – Mathematics
Mr P Le Roux: B Com PGCE – Mathematics
Mr A Prinsloo: HDE – Mathematics / Housemaster, Gillingham

Music:

Mr B Kruger: MMus, LRSM UPLM PG Cert – Director of Music 
Mr J Brolin: Head of Subject Music and Orchestra
Mr D Langley: B Prac Mus (Hons) – Piano Studies / Accompanist

Physical Science:

Mrs S Murray: BSc (Hons) HDE – HOD Science / IEB Science Examiner Phys Science
Mr S Main: HDE – Science
Mr G Moerdyk: BEd (Hons) – Housemaster, Sheffield / Science / IEB Sub-examiner Phys Science P1
Mr B Thompson: HDE SecEd FDE ACE – Grade Head Gr 9 / Science